Co je to konopí

Jsou to dvoudomé byliny se vzpřímenými lodyhamisamičí rostliny bývají nižší než samčí, které jsou štíhlejší a dozrávají asi o měsíc dříve. Lodyhy jsou vysoké okolo 2 až 3 metrů a jsou v horní části větvené. Listy jsou dlanitě složené, 3 až 9 četné se zubatými čárkovitými žilnatými lístky.Stopkaté samčí květy jsou uspořádány do lat, samičí úžlabní květy jsou přisedlé. Jsou to rostliny větrosnubnéPlodem je jednosemenná nažka. Hlavní kořen je vřetenový s mnoha postranními kořínky.

Historie

Konopí bylo používáno v mnoha civilizacích, od Asie po Evropu (a pozdějiSeverní Ameriku) již od neolitu.

Rozšíření

Konopí je teplomilná rostlina, ve střední a jižní Evropě se pěstuje v teplejších oblastech na neutrálních až mírně kyselých hlinitých půdách s dostatkem vláhy a dusíku v půdě.

Taxonomie

V našich oblastech se vyskytují tři druhy konopí:

Konopí seté[editovat | editovat zdroj]

Konopí seté, je všestranně využitelná plodina. Jeho nejznámější využití je v textilní výrobě a také pro výrobu papíru. Ze stonku se po zpracování namáčením a třením získávají vlákna, která se spřádají. Z konopného textilního vlákna se vyrábějí provazcelana,plachty, rohože i pytle velmi pevné a odolné proti vlhkosti a hnilobě Z krátkých vláken se vyrábí např. koudel pro utěsňováníšroubovaných spojů potrubí. Rostliny pěstované pro vlákno, textilní rostliny, mají mít co největší výšku a co nejméně kolének.Vlákniny je v rostlině asi 25 %, zbytek je dřevitá hmota – pazdeří, které se lisuje bez pojiva do briket pro spalování nebo se používá jako tepelně izolační materiál. Na území České republiky se konopí asi 40 let vůbec nepěstovalo, pěstování se obnovilo až v roce 1996. Zákon č. 167/98 Sb., o návykových látkách určuje, které odrůdy je povoleno pěstovat.

Semena obsahují olej bohatý na vitamin A,D,E a minerály. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny Omega6 a Omega3 v poměrném zastoupení 3:1 (přibližně stejné je zastoupení v lidském těle). Vylisovaný olej se používá v potravinářstvíkosmetice, k výrobě mýdelmazadel a barevPokrutiny zbylé po vylisování se zkrmují. Celá semena jsou pod tradičním názvem "semenec" běžně používána jako krmivo pro ptactvo. Obsahují dále mastné kyseliny (palmitovástearováolejoválinoloválinolenová).

Po celosvětovém zákazu pěstování konopí v roce 1961, daném Jednotnou úmlouvou OSN o omamných látkách, došlo postupně k vyšlechtění odrůd konopí se sníženým obsahemTHC. V 80. letech uznala EU pěstování konopí s obsahem THC do 0,2 % pro technické či průmyslové účely a vznikl pojem technické či průmyslové konopí. V ČR umožňuje pěstování konopí (THC max. 0,3 %) Zákon č. 167/98 Sb., o návykových látkách, který současně pěstitelům určuje i ohlašovací povinnost při osetí plochy nad 100 m2.

Konopí indické

Konopí indické má na listech a samičích květenství vrstvičku pryskyřice, která obsahuje kanabinoidy, tj. kanabidiol (CBD), kanabinol (CBN), a hlavně delta-9-tetrahydrocannabinolneboli THCMarihuana jsou sušené listy a především samičí květenství, hašiš je koncentrovaná pryskyřice. Droga po požití, hlavně kouřením, navozuje stav opojení a příjemnýchiluzí při zachování vědomí. Je méně návyková než alkohol a nikotin. Způsobuje ale snižování a zpomalování motorických funkcí, je proto nebezpečné např. pod jejím vlivem říditmotorové vozidlo.

Paragraf č. 285 trestního zákoníku od 1. 1. 2010 stanovil, zjednodušeně citováno, že ten kdo pro svou potřebu přechovává nebo pěstuje indické konopí v malém množství, dopouští se přestupku a může být potrestán pokutou až 15 000 Kč a ten kdo totéž činí s větším množstvím, dopouští se trestného činu. Nabízení nebo prodej je však vždy trestným činem.

Konopí rumištní

Tento plevelnatý druh pochází ze sibiřské oblasti, dorůstá výšky do 1,5 m, stonek je tenký, větvený, slabě olistěný. Jedná se o planou formu konopí, u které obsah delta-9-THC není významný. V Evropě se s ním běžně setkáme v Rumunsku či Bulharsku kolem cest, ale nalézt jej můžeme i u nás – podél Dyje či na Pálavsku.

 převzato z https://cs.wikipedia.org

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.