Jak na beďary

12

Beďary, neboli jedno z hlavních příznaků akné, jednoho z nejčastějších chronických onemocnění kůže, které nejméně jednou v životě postihne 85 až 100 % lidí. Akné vzniká zánětem vývodů mazových žláz, díky působením hormonů androgenů, to může vést až k jejím poškození a s tím i ke vzniku hlubokých zánětů, po nichž zůstávají jizvy. Akné se objevuje v oblastech kůže s nejvyšší hustotou folikulů, tedy na obličeji, na ramenou, v horní části hrudi a na zádech. Jak tedy na prevenci a léčbu?

 

Prevence akné

13

Základem je správná péče o pleť, což znamená pravidelné čištění pleti správnou kosmetikou určenou na aknózní pleť. Důležité je vybírat kosmetiku, která pleť nebude vysušovat, tedy tu bez alkoholu. Protože i v případě mastné pleti, to jen uškodí, vysušováním akorát dochází k vyšší produkci mazových žláz. Dalšími kroky jsou správně mechanické čištění, pravidelné čištění štětců a houbiček na nanášení make-upu, vyvážená strava (k tvorbě akné přispívá i pikantní jídlo a chilli, je tedy vhodné se mu vyhýbat), a i pravidelné cvičení, které pomáhá od stresu a obnovuje pořádek v hladinách hormonů.

 

Vymačkávání beďarů

14

Víme, že když už se pupínek objeví, není lehké ho tam nechat a čekat až pomocí správné péče zmizí, ale jeho vymačkání akorát roznese bakterie po zbytku pokožky, což vede k dalším pupínkům či to může vést až ke vzniku jizvy, které už není tak lehké se zbavit. Pokud se chcete pupínku zbavit co nejrychleji, vyzkoušejte přiložit kostku ledu na dané místo, tím se póry stáhnou, omezí se začervenání a otok.

 

Jak se zbavit beďarů přes noc

15

Základem je se před spaním řádně odlíčit a pleť celkově dostatečně hydratovat. Pomoci také mohou masky z jílu, který přirozeně vysušuje pleť a zbavuje ji přebytečné mastnoty, či z aloe vera, která pleť uklidní a předchází infekcím. Nebo i masky vyrobené z toho co najdete doma v kuchyni. Například maska z vaječných bílků, medu či máty. Na místo pupínku doporučujeme přiložit již zmíněnou kostku ledu, kterou pro lepší efekt můžeme udělat ze zeleného čaje, který díky svým antioxidačním účinkům pomáhá akné úplně vymizet. A poté pupínek potřít Tea tree olejem, který je oblíbený pro svůj účinek v boji proti houbovým a plísňovým onemocněním a antibakteriálnímu a antivirovému působení.

 

Správná kosmetika na akné

16

Pokud trpíte na akné, výběr kosmetiky je klíčový. Ideální kosmetiku pro aknózní pleť nabízí česká značka Epiderma se svojí řadou vynalezenou přímo pro pleť náchylnou k akné. Díky přírodní a protizánětlivé kompozici Betuldiol, kosmetika uklidňuje postiženou kůži, likviduje nežádoucí bakterie a hloubkově regeneruje pokožku. Dermokosmetika značky Epiderma napomůže postupnému ubývání projevů akné a zarazí výskyt nových pupínků. Tyto přípravky jsou dostání na Epiderma eshopu a v každé dobré lékárně.