KAŽDÝ DESÁTÝ LUPÉNKÁŘ UVAŽOVAL O SEBEVRAŽDĚ

Každý desátý lupénkář uvažoval o sebevraždě. Vyplývá to z online průzkumu, který jsme v říjnu uskutečnili v rámci Světového dne lupénky.

„Mezi odbornými lékaři se obecně ví, že lupénka pro pacienty znamená velký tlak na psychiku, řada z nich trpí depresemi. Otázka týkající se sebevraždy je velmi citlivá, přesto se v průzkumu 10,5 % dotázaných přiznalo, že o ní někdy uvažovali. Předpokládám, že ve skutečnosti jejich podíl bude ještě o něco vyšší,“ shrnuje doktor Jiří Skalický, dlouhodobě se zabývající lupénkou a ředitel Cebadex SE.

Pacienti s lupénkou nejsou spokojení s péčí, které se jim dostává, ani s informovaností veřejnosti o nemoci.

Nejshovívavější jsou k lékařům, jejichž přístup hodnotí 62 % respondentů známkou 3 a horší (podle školní stupnice). Nejčastější známkou byla trojka (33 %).

Informovanost veřejnosti lupénkáři hodnotí rovněž nejčastěji trojkou (37 %), hodnocení mezi trojkou až pětkou udělilo 72 % dotázaných.

Největší nespokojenost vládne s kvalitou poskytované zdravotní péče – známkou tři až pět ji hodnotí 79 % dotázaných, opět nejčastější známkou je trojka (40 %).

Přesto podle účastníků průzkumu začíná fungovat osvěta, lidé se k lupénkářům chovají lépe, než před pěti či deseti lety. Uvádí to 53 % dotázaných, s tvrzením nesouhlasí 25 % respondentů a zbytek to nedokáže posoudit, protože lupénkou trpí teprve krátce.

S posměchem nebo šikanou se kvůli onemocnění setkalo 66 % pacientů, nejčastěji v zaměstnání (52 %), třetina z nich dokonce i od svých přátel.

Největší oporou pro nemocné je jejich rodina (54 %) a životní partner či partnerka (32 %), v sedmi procentech lékař, ve čtyřech procentech přátelé, zbývající tři procenta připadají na odpověď „sám/sama sobě jsem oporou“.

Pouze jedno procento pacientů léčba lupénky nic nestojí, vystačí s péčí hrazenou zdravotní pojišťovnou. Do tisíce korun ročně zaplatí 16 % lidí, do tří tisíc 32 %, pětina lidí zaplatí do pěti tisíc korun a zbývající téměř třetinu léčba stojí víc než pět tisíc korun.

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.