Svědivá vyrážka na těle či obličeji

6a

Existuje řada různých typů vyrážek na těle, ty dělíme podle jejich příznaků a jejich spouštěčů. Mezi příznaky patří zarudnutí a otok kůže s možným rozvojem svědivých pupínků či puchýřků, ty mohou být způsobené infekcemi, alergickými reakcemi a chemikáliemi či fyzikálními vlivy nebo autoimunitními poruchami.

Atopický ekzém

6b

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je chronické kožní onemocnění a jedno z nejčastějších kožních onemocnění u dětí, které zatím nemá jednoznačnou příčinu. Jsou ale známy alespoň některé faktory, které pro někoho mohou být rizikovější. Mezi základní patří genetika, podnebí a životní prostředí či hormonální změny u žen (v pubertě, během prvního a druhého trimestru těhotenství, peripartálního období a v menopauze), ale také nadměrné mytí, nesprávná kosmetika, různé prací prostředky, oblečení z hrubých nebo neprodyšných materiálů, stres a celkově špatný životní styl.

Při léčbě atopického ekzému je nutné dávat přednost bavlněnému oblečení, spíše se sprchovat než koupat, nové oblečení před prvním nošením vyprat, snažit se v místnosti udržovat nižší teplotu a vlhkost, pobývat na čerstvém vzduchu i dbát na správnou stravu a zdravý spánek.

Kontaktní dermatitida

6c

U kontaktní dermatitidy vzniká zánětlivá reakce pokožky, pokud přijde kůže do kontaktu s alergeny nebo dráždícími látkami. Mezi ně můžeme řadit různé chemikálie, kovy, konzervační látky v kosmetických a farmaceutických přípravcích, a alergeny celkově, jako pyl, prach, roztoči, peří, srst zvířat, bakterie, plísně a určité potraviny. K alergické reakci může dojít ihned po kontaktu s látkou či opožděně až po letech neustálého působení určité látky.

V případě kontaktní dermatitidy je při léčbě nutno vyhýbat se alergennímu prostředí (zaprášenému, s roztoči a tak dále) a daným látkám, na které jste alergičtí.

Seboroická dermatitida

6d

Mezi příznaky seboroické dermatitidy patří nepříjemné zarudnutí pokožky a tvorba odlupujících se žlutavých šupinek na místech se zvýšenou funkcí mazových žláz. Stejně jako u atopické dermatitidy, lékaři dosud přesně neví, co za jejím vznikem vlastně stojí. Ale domnívají se, že vliv může mít zvýšená činnost mazových žláz, přemnožení kvasinek, oslabený imunitní systém a další faktory jako genetika, hormonální změny, špatný životní styl (strava, nedostatek spánku, stres), nadměrné pocení, užívání některých léků a nevhodné kosmetické produkty.

Léčba ekzémů

6e

Pro všechny 3 ale platí základní pravidlo, a to je si vyrážku neškrábat! Tím se totiž do kůže může dostat infekce. Dalším krokem k léčbě těchto ekzémů je správný výběr kosmetiky a produktů na pleť. Tou pro Vás může být dermokosmetika Epiderma, která přichází s řadou vytvořenou přímo pro atopickou pokožku. Kosmetika klidní ložiska zánětů, zabraňuje dalšímu výskytu ekzémů, odstraňuje pocit svědění, udržuje pokožku vláčnou a hydratovanou a regeneruje ji. Značka Epiderma vytváří ryze českou, přírodní a protizánětlivou kosmetiku.