Účinky břízy proti rakovině

Bříza a v ní obsažený betulin je prastará látka. Je obsažena v kůře břízy a dává ji bělostný vzhled. Chemicky se jedná o přirozeně se vyskytující triperten.

Betulin se v posledních deseti letech intenzívně zkoumá pro jeho zajímavé účinky - zejména pro ochrannou funkci jater, pro jeho výrazné protizánětlivé a protivirové účinky. Tyto účinky jsou všeobecně známé z historie používání extraktu z břízy a to z kůry anebo z listí. Nyní se vědecky zjišťuje, proč tomu tak je.

U zánětů se podařilo vědcům zjistit, že betulin působí na enzym lipooxygenáza a tím snižuje možnost vzniku zánětu. Laicky řečeno.

Tohoto faktu se hojně využívá v léčbě zánětů kůže, arthritid a dalších zánětů lidského organizmu.

Betulin si dobře poradí se zánětem kůže jako např. s atopickým ekzémem: odvary z listí či z kůry břízy a následné obklady napuštěné touto látkou ekzém klidní.

To samé platí u lupénky – zde si nejsou zatím vědci jisti, jakým mechanizmem dochází ke zlepšení kůže při lupénce, ale faktem je, že některá ložiska lupénky se zklidní. Lupénka, jak je všem známé, není v současné době léčitelná, ale lze ji držet pod kontrolu různými bylinnými odvary, jako např. z břízy. Betulin má tedy zajímavé protizánětlivé účinky na kůži. Tohoto faktu si všimla Epiderma, která vyvinula Betuldiol, který potencuje účinky betulinu.

V poslední době se však ukazuje, že betulin může být i zabiják na určitý druh rakoviny. Betulin zapříčiňuje, že některé nádorové buňky zahájí proces sebe destrukce – apoptózu a tím se nádor zničí.

Betulin je tedy další přírodní látkou, která stojí za zkoumání. Předpokládá se, že svým protivirovým působením může zabít i HIV.

Jak je patrné, tak betulin je velkým zabijákem ekzémů, lupénky, seborey, nádorů, HIV. Ale tím to nekončí. Vstupuje také do metabolizmu cholesterolu a mastných kyselin. Tím pádem snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a zamezuje tvorbě sklerotických plátů.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.