Vodové pupínky

18a

Vodové pupínky a puchýřky jsou jedním z příznaků dyshidrotického ekzému, alergického zánětlivého onemocnění kůže, které se objevuje dvakrát častější u žen než u mužů. Dyshidrotický ekzém se tedy projevuje výskytem vodnatých puchýřků, které pozvolna praskají, zasychají a olupují se. Zde hrozí bakteriální infekce a následné zhnisání.

Příznaky dyshidrotické dermatitidy

18b

Dyshidrotický ekzém neboli dyshidrotická dermatitida je jeden z typů ekzémů, který se vyskytuje prstech, dlaních i ploskách nohou a projevuje se popraskanými, často červenými šupinatými skvrnami a puchýřky naplněnými čirou tekutinou nebo hnisem, ty mohou i svědit a mírně bolet. Zde hrozí i rozvinutí na nehty, které způsobí změny jejich barvy, povrchu a tloušťky, jako skvrny a malé dolíčky.

Co je způsobuje?

18c

Stejně jako u většiny ekzémů zatím nemáme jednoznačnou příčinu dyshidrotické dermatitidy, je ale přirovnávána ke kontaktní dermatitidě.  To znamená, že zánětlivá reakce pokožky vzniká po kontaktu pokožky s alergeny nebo dráždícími látkami, mezi které řadíme některé kovy – nikl, chrom, kobalt, rtuť, umělé hmoty (různé druhy umělých pryskyřic, pryž a tak dále), léky (antibiotika, anestetika), chemické látky (dezinfekční přípravky, kosmetika), umělé tkaniny, vlnu, rostliny, dřevo, pyl, prach, roztoče, peří, srst zvířat, bakterie, plísně a určité potraviny.

Léčba dyshidrotické dermatitidy

Základem je snažit se vyhnout alergenu, po kterém se příznaky dermatitidy objevily. Sledujte tedy možnou příčinu (čeho se dotýkáte, čím se myjete, s čím perete a tak dále). Poté se dyshidrotická dermatitida léčí vysušováním a dezinfekcí, aby nedošlo k druhotné infekci.

Správná péče o pokožku s dyshidrotickou dermatitidou

18d

Dalším krokem je používání té správné kosmetiky (včetně mýdel, šampónů a balzámů), která je určená přímo pro pokožku náchylnou k ekzémům. S tou přichází česká značka přírodní dermokosmetiky Epiderma, která se zabývá ošetřením a zklidněním problematické pokožky. Epiderma přináší speciální řadu přírodní kosmetiky vytvořenou přímo pro tento typ pokožky, která klidní ložiska zánětů, zabraňuje dalšímu výskytu, odstraňuje pocit svědění, udržuje pokožku vláčnou a hydratovanou a regeneruje ji. Tuto dermokosmetiku, ideální pro pokožku trpící dyshidrotickou dermatitidou, naleznete v našem eshopu a v každé dobré lékárně.