Červené fleky na obličeji

4a

Onemocnění kůže je pro nás velice nepříjemné, obzvlášť pokud jde o oblast obličeje, a to ať už jde o akné, červené skvrny, svědění či vyrážku. Tyto příznaky se u nás mohou objevit jako reakce na špatný životní styl, nevhodné životní prostředí, nadměrné sluneční záření, změny teploty či vlhkosti, stres, hormonální změny, nebo jen jako reakce na alergen.

Červené fleky v obličeji - co je co?

Kožních onemocnění máme celou řadu, od chronických onemocnění, jako je ekzém nebo akné, až po alergické reakce či jen pouhou citlivost na určitou látku. Častokrát ale sami neumíme určit, o co se přesně jedná, a snažíme se o léčbu špatným způsobem. Co tedy jakou nemoc způsobuje a jak ji správně léčit?

Akné

4b

Tento zánětlivý proces, který probíhá v ucpaném vývodu mazové žlázy, je jedním z nejčastějších kožních onemocnění nejen v pubertě. Nějaký ten pupínek jsme měli snad všichni, avšak těžší formy akné mohou zanechat trvalé, někdy velmi zohyzďující jizvy. Proto je dobré s léčbou začít co nejdříve. Základem je správná kosmetika na akné, ať už jde o krémy, mycí gely, odličovací tonika či samotné líčení. Dalším způsobem jak předejít akné je neškrábat a nemačkat pupínky, nekonzumovat alkohol, nekouřit a pozměnit svůj jídelníček.

Rosacea

4c

Rosacea neboli růžovka je chronické zánětlivé onemocnění postihující obličej, především jeho střední partie. Mezi hlavní příznaky patří zarudnutí tváří, brady, nosu a čela, kuperózu, pupínky či puchýřky, štípání a pálení. Mezi nejběžnější spouštěče patří faktory vnějšího prostředí, jako jsou změny teplot, silný vítr, příliš slunečního záření, vlhkost, znečištění vzduchu a pyl. Dále také psychologické faktory, jako je hněv či stres nebo některé vůně, saponáty a lokální léky, namáhavé cvičení, alkohol, kořeněná jídla či nevhodné oblečení (ze syntetických a nežehlivých materiálů). K léčbě růžovky je nezbytná především kvalitní dermokosmetika a minimalizace či úplné omezení faktorů, které ji v první řadě způsobily, a to i po vymizení příznaků.

Ekzémy

4d

Ekzém je chronický kožní zánět vyvolaný nejrůznějšími zevními a vnitřními faktory. Mezi jeho projevy patří podráždění kůže, načervenalá ložiska, puchýřky, mokvající místa, praskliny nebo strupy, které vyvolávají pocity svědění. Existuje mnoho typů ekzému, mezi ty nejčastější patří kontaktní alergický ekzém a atopický ekzém.

Kontaktní alergický ekzém vzniká po kontaktu s alergenem. Jeho léčba tedy spočívá zejména v odstranění alergenu. Atopický ekzém zatím nemá určenou jednoznačnou příčinu. Mezi faktory můžeme zařadit totiž dědičnost, různé druhy alergií, nadměrné mytí, nesprávnou kosmetiku, prací prostředky, nošení nevhodného oblečení, kontakt se saponáty, chemikáliemi a jinými dráždidly, stres či špatný životní styl.

U obou zmíněných ekzémů je potřeba postižená místa ošetřovat správnou dermokosmetikou určenou přímo pro pokožku trpící na ekzémy. Tu přináší značka Epiderma, s řadou vytvořenou přímo pro atopickou pokožku. Tato bioaktivní kosmetika klidní ložiska zánětů, odstraňuje pocit svědění, udržuje pokožku hydratovanou a zabraňuje dalšímu výskytu ekzémů.