Lišej na obličeji

Bez-názvu-1

Lišej je výraz pro všechny kožní problémy, které mohou relativně rychle na obličeji, nebo kdekoliv na kůži vzniknout. Jde jak o mykózy, které jsou způsobeny kvasinkami či houbami, tak o různé typy dermatitid (ekzémů) což je chronický svědivý zánět. Lze sem ale zahrnout řadu dalších kožních onemocnění různého původu, která se projevují zarudnutím a otokem pokožky s možným rozvojem šupinek, pupínků, puchýřků a tak dále. Trpí jím děti i dospělí, muži i ženy.

Lišej - projevy

19b

Lišej se projevuje podrážděním kůže, načervenalými nebo červenými ložisky, a poté se mohou začít tvořit puchýřky, mokvající místa, praskliny nebo strupy, vyvolávající pocity svědění, které si lidé často zhoršují jejich neustálým škrábáním, tím se totiž do kůže může dostat infekce.

Lišej na obličeji - příčiny

19c

Vzhledem k tomu, že lišej je poměrně obecný pojem pro různá kožní onemocnění, příčin může být mnoho. Ať už jde o různé infekce, alergické reakce, fyzikální vlivy, autoimunitní poruchy nebo jiné vnější a vnitřní faktory, včetně genetiky, podnebí a životní prostředí, změn teplot a hormonálních změn. Pro zjištění té pravé příčiny je dobré navštívit dermatologa, který vám přesně stanoví diagnózu. Zjistí, zda se jedná o dermatitidu, mykózu či jiné onemocnění a nasadí účinnou léčbu.

Lišej na obličeji - léčba

19d

Po návštěvě dermatologa pravděpodobně dostanete předepsané masti obsahující kortikoidy či jiné léky. Co je ale dále klíčové, je prevence a domácí péče o poškozenou pokožku. V žádném případě tedy nepoužívejte přípravky, které by pleť dráždily a obsahovaly alkohol.

Mezi babské rady k léčbě lišeje patří například Jarišova voda, potírání vyškvařeným neslaným sádlem, obklad z rozemletých ovesných vloček, bylinné čaje, potírání pokožky odvarem z břízy bělokoré nebo pampelišek, konzumace olejů bohatých na kyselinu linolenovou a alfa linolenovou, například tedy oleji řepkový či sójový a tak dále.

Pokud se jedná o kosmetiku, používejte jen přípravky vhodné na dermatologicky poškozenou pleť, které jsou pro pokožku velmi šetrné. Takovou kosmetiku nabízí česká značka Epiderma, která přichází s řadami dermokosmetiky, vytvořené vždy pro daný problém problematické pleti, včetně té vyvinuté přímo pro atopickou pokožku. Ta klidní ložiska zánětů, zabraňuje dalšímu výskytu ekzémů, odstraňuje pocity svědění, udržuje pokožku vláčnou a hydratovanou a regeneruje ji. Značka Epiderma vytváří ryze českou, přírodní a protizánětlivou kosmetiku, která bude pro vaši pokožku náchylnou k lišeji, ta pravá. Profesionálně se totiž zabývá ošetřením a zklidněním problematické pokožky za pomocí své protizánětlivé a regenerační kompozice Betuldiol. Tyto produkty šetrně, ale kvalitně čistí i hydratují pleť a můžete si je objednat na eshopu nebo zakoupit ve všech dobrých lékárnách.