Svědivá vyrážka

41

Svědivou vyrážku může způsobit hned několik kožních onemocnění, či jen suchost pokožky. Nemoci dělíme podle jejich příznaků a jejich spouštěčů. Mezi příznaky patří zarudnutí a otok kůže s možným rozvojem svědivých pupínků či puchýřků, ty mohou být způsobené infekcemi, alergickými reakcemi a chemikáliemi či fyzikálními vlivy nebo autoimunitními poruchami.

 

Ekzémy

42

Ekzém neboli dermatitida, je chronický kožní zánět, který se projevuje podrážděním kůže, načervenalými ložisky, puchýřky, mokvajícími místy, prasklinami nebo strupy, které vyvolávají silné pocity svědění. Existuje mnoho typů ekzému, mezi ty nejčastější patří atopický ekzém, který nemá jednoznačnou příčinu, ale mezi faktory ovlivňující jeho výskyt řadíme genetiku, hormonální změny, podnebí a životní prostředí, špatný životní styl, hrubé nebo neprodyšné materiály a další.

 

Lupénka

43

Lupénka vzniká příliš rychlým růstem buněk, které se dále hromadí, tím vznikají červené skvrny se stříbřitými šupinami, a to zejména na hlavě, čele, za ušima či na zadní části krku. Ty často doprovází i velmi intenzivní svědění, někdy až pálení. Důležité je si ložiska lupénky neškrábat, protože při poškození pokožky, může vzniknout velice bolestivá infekce. Lupénku mohou vyvolat léky, genetika, infekce, stres a další. Základem při léčbě je promazávání krémy a mastmi, prodávání léků, léčba světlem, neboli fototerapie a nově i biologická léčba.

 

Alergická reakce

44

Kontaktní alergický ekzém vzniká po kontaktu s alergenem. Základem je tedy vyhnutí se alergenu. Mezi alergeny můžeme řadit různé chemikálie, kovy, konzervační látky v kosmetických a farmaceutických přípravcích, a alergeny celkově, jako pyl, prach, roztoči, peří, srst zvířat, bakterie, plísně a určité potraviny. K alergické reakci může dojít ihned po kontaktu s látkou či opožděně až po letech neustálého působení určité látky.

 

Svědivá vyrážka na obličeji

45

Vyrážky mohou být ještě více nepříjemné, pokud se nám objeví na obličeji. V tom případě je potřeba postižená místa ošetřovat správnou dermokosmetikou a to nejlépe pravidelně. Tu přináší česká značka přírodní dermokosmetiky Epiderma, která se zabývá ošetřením a zklidněním problematické pokožky. Tato řada přírodní kosmetiky klidní ložiska zánětů, zabraňuje dalšímu výskytu, odstraňuje pocit svědění, udržuje pokožku vláčnou a hydratovanou a regeneruje ji. Tuto dermokosmetiku ideální pro pokožku trpící dermatitidou naleznete v našem eshopu a v každé dobré lékárně.