Vážení zákazníci, přijaté objednávky v termínu od 12.7.2024 do 21.7.2024 budeme expedovat 22.7.2024 z důvodu celofiremní dovolené. Děkujeme za pochopení.

Víme vlastně, co jsou lupy?

Skoro každý se za svůj život alespoň jednou setká s lupy. Vyskytují se jak u žen, tak u mužů a týkají se všech typů vlasů a pokožky hlavy. Ačkoli se nejedná o nijak závažné onemocnění, které je poměrně časté, z estetického hlediska se jedná o velké znepříjemnění běžného života. Co to tedy lupy jsou, jak jim předejít a jak je případně léčit?

Co to jsou lupy

12b

 

Lupy jsou drobné částečky odumřelé kůže na hlavě, které se tvoří ve vlasech. Rozlišujeme dva druhy lupů:

 • Mastné lupy, které jsou charakteristické mastnými žlutými šupinkami, které zůstávají přilepené k pokožce hlavy a vlasům.
 • Suché lupy, které jsou charakteristické bílými šupinkami, které ulpívají po celé délce vlasů a na oblečení.

 

Doprovodnými příznaky u obou forem je svědění pokožky hlavy, zarudnutí a další příznaky zánětu.

Příčina tvorby lupů

12c

 

Lupy se tvoří, když se naruší přirozený proces obnovy vlasové pokožky. Faktorů ovlivňujících tvorbu lupů je mnoho a mezi ty hlavní řadíme:

 • nevhodnou vlasovou kosmetiku včetně šampónů, balzámů a masek i stylingových přípravků
 • nedostatečné oplachování vlasových přípravků
 • vysušenou pokožku hlavy (ze slunce, nadměrného fénování a tak dále)
 • stres a psychické vypětí
 • nevyvážený jídelníček, alkohol
 • nedostatek vitamínů a minerálů (hlavně vitamín B, selen a zinek)
 • genetiku
 • klimatické podmínky (UV záření, zima, teplo, vítr)
 • hormonální změny
 • vážnější onemocnění, například lupénka, kvasinkové infekce nebo seboroická dermatitida

 

Léčba lupů

12d

 

Pro léčbu lupů se nejčastěji používají speciální šampóny, které jsou k dostání v lékárnách. Aby vám ale daný šampón pomohl, je důležité znát typ lupů, kterým trpíte (suché nebo mastné). Pokud máte mastné lupy, používejte šampón s protiplísňovými a antibakteriálními účinky, naopak pokud máte suché lupy, používejte šampón s obsahem zklidňujících a hydratačních látek.

 

Jestli ani poté lupy nezmizí, je vhodné navštívit dermatologa, který zjistí příčinu tvorby lupů a doporučí vám přípravky přímo pro Vás, případně předepíše léky (většinou antimykotika) nebo doplňky stravy.

Lupy při seboroické dermatitidě a lupénce

Při seboroické dermatitidě a lupénce se také objevují plošky suché nebo mastné šupinkovaté kůže a zarudnutí ve vlasech. V tomto případě je klíčové užívat přípravky přímo pro pleť trpící na dané onemocnění kůže. S takovými přichází i česká značka přírodní dermokosmetiky Epiderma, která se profesionálně zabývá ošetřením a zklidněním problematické pokožky za pomocí své protizánětlivé a regenerační kompozice Betuldiol. Epiderma vyvinula řady kosmetiky přímo pro různé typy problematické pleti včetně té náchylné k dermatitidě a lupénce. Všechny produkty této značky naleznete na eshopu Epiderma a v každé dobré lékárně. Pokud tedy trpíte na lupy z důvodu lupénky, seboroické dermatitidy či jen citlivé pokožky, dermokosmetika značky Epiderma bude ta pravá pro vás.