Co na beďary

19

Beďary neboli trudy. To jsou jedny z hlavních projevů akné, jednoho z nejčastějších kožních onemocnění, které nejméně jednou za život postihne snad každého. Akné se nejčastěji objevuje nejen na obličeji, ale i v dalších oblastech kůže s nejvyšší hustotou folikulů, tedy na zádech, ramenou a v horní části hrudi. Asi všichni víme, že akné je nepříjemná záležitost a vždy, když se objeví, se jí snažíme co nejdříve zbavit a nejlépe jí zela předejít. Jak tedy na to?

Proč se akné tvoří

20

Akné je způsobené ucpáním vývodů mázových žláz, působením hormonů androgenů, jejichž vlivem začne mazová žláza nadměrně produkovat maz, pleť se začne více mastit, buňky vývodného kanálku se začnou nepřiměřeně množit a mazový kanálek se ucpe. Na to naše pleť reaguje zánětem v podobě otoku, zarudnutí a vznikem pupínku.

Akné je tedy hormonálně podmíněné onemocnění, proto se nejvíce objevuje v pubertě a u žen počas hormonálních změn jako je menstruace, těhotenství, peripartální období, menopauza a vysazení antikoncepce. Mezi další faktory, které ovlivňují vznik akné, patří genetika, podráždění kůže (škrábání, dlouhodobější tlak a tření například u podprsenky nebo neoprenového oblečení), nadměrný stres, kouření, nezdravý jídelníček, nesprávná péče o pleť, špatná volba kosmetiky, nedostatečná ochrana před slunečním zářením a různé léky.

Prevence vzniku akné

21

Základem je tedy snažit se všem zmíněným faktorům vyhnout (u kterých to jde), zaměřit se na vyvážený jídelníček, bohatý na minerály a vitaminy, vyhnout se potravinám, které k tvorbě akné přispívají (červené maso, uzeniny, brambory, rýže, kořeněná jídla, alkohol, kofein a veškeré sladkosti), pravidelně čistit vše čím se dotýkáme obličeje (telefon či make-up štětce a aplikátory) a pravidelně cvičit (to pomáhá od stresu a obnovuje pořádek v hladinách hormonů)

Co pomáhá na beďary hned?

22

Pokud se už pupínek objevil a potřebujete se ho co nejdříve zbavit, je důležité ho nemačkat, tím by akorát mohla vzniknout jizva a bakterie by se roznesly po zbytku pokožky. Pro rychlé zmírnění příznaků akné vyzkoušejte přiložit kostku ledu na dané místo, tím se póry stáhnou, omezí se začervenání a otok. Poté je dobré pupínek potřít tea tree olejem, který má skvělé antibakteriální a antivirové účinky, dále jsou vhodné jílové masky.

Péče o aknózní pleť

23

Klíčová je především správná péče o vaší pleť, což znamená pravidelné čištění pleti správnou kosmetikou určenou na aknózní pleť. Tu přináší ryze česká značka Epiderma se svojí řadou vynalezenou přímo pleť náchylnou k akné. Díky přírodní a protizánětlivé kompozici Betuldiol, kosmetika uklidňuje postiženou kůži, likviduje nežádoucí bakterie a hloubkově regeneruje pokožku. Tato přírodní bioaktivní kosmetika napomůže postupnému ubývání projevů akné, zarazí výskyt nových pupínků v krátké době a zamezí tvorbě jizev. Všechny produkty značky Epiderma naleznete na našem eshopu či v každé dobré lékárně.