Lupénka na hlavě

Lupénka neboli psoriáza je běžné chronické neinfekční a zánětlivé kožní onemocnění, které se může objevit v jakémkoli věku, nejpravděpodobněji však v raných fázích dospělosti, nebo v pozdějším věku, okolo 50 – 60 let. Lupénka je autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém vysílá chybné signály pokožce, jejíž buňky poté rostou příliš rychle a hromadí se.

 

Projevy lupénky

23

 

Jak již bylo řečeno, lupénka vzniká příliš rychlým růstem buněk, které se dále hromadí, tím vznikají červené skvrny se stříbřitými šupinami, a to zejména na hlavě, čele, za ušima či na zadní části krku. Ty často doprovází i velmi intenzivní svědění, někdy až pálení. Důležité je si ložiska lupénky neškrábat, protože při poškození pokožky, může vzniknout velice bolestivá infekce, v jejímž důsledku může dojít až k vypadávání vlasů. Většinou se tak děje dočasně, a jakmile se pokožka zahojí, vlasy opět narostou. Lupénka je nejen záležitostí estetickou, ale v tom důsledku i psychickou. Lupénka totiž díky svým nevzhledným projevům výrazně ovlivňuje psychiku jedince.

 

Příčiny lupénky

24

 

  • Dědičnost - vzhledem k tomu, že u jednoho ze tří nemocných má toto onemocnění někdo další v rodině, značnou roli hraje genetika.

  • Infekce - bakterie, zejména streptokoky, jsou nejčastěji se vyskytující patogeny a jsou příznačné pro kapkovitou lupénku. Dále vir HIV zvyšuje pravděpodobnost vzniku vážnější formy lupénky.

  • Stres - nadměrný psychický stres lupénku často zhoršuje a v některých případech může být i samotným spouštěčem onemocnění.

  • Některé léky - především lithium, růstové hormony, antimalarika a léky na snížení vysokého krevního tlaku, mohou onemocnění vyvolat.

Dále i podněty, jako alkohol, spálení sluncem, nízké teploty, suchý vzduch, poranění kůže a angína mohou onemocnění zhoršit, nebo dokonce vyvolat.

 

Lupénka u dětí

25

 

U kojenců se ložiska často vyskytují v plenkové oblasti. Zde se k léčbě používají se především zvlhčovače pokožky a lokální ošetření v podobě krémů a mastí, či osvědčené koupele s přidáním ovesné mouky, která zvláčňuje a hydratuje suchou pokožku. U dětí v předškolním a školním věku se často lupénka objevuje na obličeji, rukou, nohou či v podpaží, trupu. Zde může pomoci sluneční záření a terapie umělým ultrafialovým světlem.

Lupénka nakažlivost

Lupénka není infekční onemocnění, tedy nakažlivá není. Nepřenáší se dotykem, ani jinými způsoby z osoby na osobu. Bohužel, lupénky se lidé často štítí, což akorát může více vést k psychickým problémům jedince.

 

Léčba lupénky

26

 

Mezi léčebné postupy patří promazávání určenými krémy a mastmi, prodávání léků, léčba světlem, neboli fototerapie a nově i biologická léčba, která dokáže cíleně zablokovat klíčové bílkoviny imunitního systému, které lupénku vyvolávají. Celkově je ale velmi důležitá každodenní péče o pokožku tou správnou kosmetikou na lupénku. Tu přináší česká značka bioaktivní dermokosmetiky Epiderma. Tato kosmetika se profesionálně zabývá ošetřením a zklidněním pokožky náchylné k lupénce pomocí speciální protizánětlivé kompozici Betuldiol, která je velkým přínosem v dermatologii. Přípravky určené k ošetření lupénky obsahují jednotlivé bioaktivní látky, které se při používání celého programu navzájem doplňují, potencují a vytvářejí tak synergický hojivý a klidnící efekt. Všechny tyto produkty si můžete objednat na eshopu nebo zakoupit ve všech dobrých lékárnách.

Trustpilot

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení