Řešení problémů s akné. Jaké jsou možnosti?

Isotretinoin, nebo antikoncepce? Existuje mnoho způsobů léčby akné. Pro velmi silné akné se doporučuje látka isotretinoin. Diskutovanou a používanou metodou, zvláště u žen, je i užívání antikoncepce. Pojďme se podívat na přehled těchto forem léčby, jejich výhody, rizika a efektivitu.

Co je isotretinoin?

Isotretinoin je derivátem vitamínu A a považuje se za jednu z nejúčinnějších léčebných metod pro těžké případy akné. Jeho hlavní přínos spočívá v schopnosti výrazně snížit produkci kožního mazu, což vede k omezení prostředí vhodného pro růst bakterií způsobujících akné. Navíc isotretinoin podporuje rychlejší obnovu kožních buněk a má protizánětlivý účinek.

„Isotretinoin patří mezi syntetické deriváty vitaminu A nazývané retinoidy. Celkově podávaný isotretinoin byl schválen FDA pro léčbu těžkých forem akné v roce 1982, tedy před více než 25 lety, a stále zůstává nejúčinnějším lékem v léčbě akné. Je schopen kompletně zhojit většinu pacientů nebo vede k výraznému zlepšení kožních projevů akné, a to bez dalších následků. Isotretinoin zasahuje takřka do všech patofyziologických dějů u acne vulgaris (výrazně snižuje sekreci mazu, ovlivňuje tvorbu komedonů, snižuje kolonizaci Propionibacterium acnes ve vývodech mazových žláz a na povrchu kůže a má protizánětlivé účinky, kdy snižuje chemotaxi monocytů,“ říká MUDr. Alena Machovcová, MBA

Na co si dát pozor? 

Pokud se u Vás někdy vyskytly jakékoli problémy týkající se duševního zdraví. „Mezi tyto problémy patří deprese, sklony k agresivitě nebo změny nálady. Patří sem také myšlenky na sebepoškozování nebo na sebevraždu. Užívání přípravku Isotretinoin Belupo může ovlivnit Vaši náladu,“ uvádí příbalový leták Isotretinionu Belupo.

Tento léčivý přípravek může vážně poškodit nenarozené dítě (léčivý přípravek je „teratogenní“). Je nebezpečná pro plod. „Může způsobit závažné abnormality mozku, obličeje, uší, očí, srdce a některých žláz (brzlíku a příštítných tělísek) nenarozeného dítěte. Zvyšuje také pravděpodobnost samovolného potratu,“ uvádí příbalový leták Isotretinionu Belupo.

Hormonální antikoncepce jako léčba akné

Antikoncepční pilulky, zejména ty, které obsahují jak estrogen, tak progestin, mohou hrát klíčovou roli v léčbě akné u žen. Estrogen v antikoncepci může snížit produkci kožního mazu, což je jedna z hlavních příčin vzniku akné. Některé antikoncepční pilulky jsou dokonce specificky schváleny pro léčbu akné díky jejich pozitivnímu vlivu na kožní vzhled. Takto shrnuje léčbu akné antikoncepcí MUDr. Petr Křepelka, Ph.D. z Ústavu pro péči o matku a dítě.

Program na akné Epiderma

 V Epidermě máme ucelený program, který se věnuje léčbě akné pomocí přírodní látky Betuldiol®. Kosmetika má klidnící a léčivé účinky. Pokud máte silné problémy, rozhodně byste měli navštívit dermatologa. Nicméně můžete naši kosmetiku používat, abyste zbytečně nedráždili pokožku. Navíc, naše přírodní produkty se mohou kombinovat s léky. V nabídce máme bioaktivní micelární vodu při akné, bioaktivní krém, klidnící sprchový gelodličovací vodu. 

Program zaměřený na akné je, díky svému komplexnímu složení a účinkům, efektivním pomocníkem i v boji s jizvami, které obzvláště osoby s výskytem akné velmi trápí. Při důkladném používání můžete po několika týdnech zaznamenat viditelné zlepšení kůže. Navíc bude příjemně hydratovaná a po nežádoucích pupínkách nebude ani známka. U jizviček je nutné zařadit aplikaci bioaktivního krému do vaší denní skin care rutiny.