Sluneční efekt!!!

Jak je Čech důmyslný a co nevymyslí aneb jak dostat EU do rozpaků!

Je určeno především pro psoriatiky, protože Ti v plné síle docení tento malý český zázrak.

                O co se jedná. EU a tím celá Evropa zakázala používat vitamin D v kosmetice. Ano tomuto zákazu rozumím, protože je potřeba mít vitamin pod kontrolu. Ale stačilo by pouze napsat jaké množství lze v kosmetice vitaminu D použít a jak často lze kosmetický přípravek používat a bylo by to. Včetně zákazu silného opalování.

                Vitamin je povolen pouze v lécích. Přitom vitamin D používají kožní lékaři jako první volbu léčby psoriázy. Vitamin D totiž potlačuje autoimunitní reakce v kůži a tedy podstatným způsobem ovlivňuje léčbu lupénky.

                 I když lupénka je neléčitelná, tak tímto zpomalením autoiminutní reakce se přináší velký užitek psoriatikům. Zpomaluje se tvorba šupin. A to je pro pacienta dost dobrý důvod, aby si udržoval vitamin D v těle, resp. v kožních buňkách. Denní výše hodnoty by měla být kolem 50mg do 70mg. A to je dávka pro lupenkáře. 

                Nežádoucí účinky vitaminu D jsou dobře známé.  Vitamin D především vstupuje do metabolizmu kalcia a hořčíku a uvolňuje je do cévního oběhu a tím může dojít k tvorbě ledvinných kamenů, k odvápnění kostí a vzniku dalších onemocněních. Ale to je na další povídání.

                Vraťme se ke slunečnímu efektu. Když je tedy vitamin D v kosmetice zakázán, tak jeho provitamin ( látka, z které se za určitých okolností syntetizuje resp. vzniká vitamin D) je 7 – dehydrocholesterol. A tato látka je v kosmetice povolena. Nikoho v EU nenapadlo, mimo Epidermu, že pouhým osvitem horského slunce o vlnové délce kolem 300 až 320 Nm po dobu ze začátku 45 vteřin a postupně až na 2 minuty, se přemění tento provitamině ve vitamin D a k tomu  přesně na postižených místech ložisek lupénky, které jsou ošetřeny krémem, který tuto látku obsahuje. Jak jednoduché. Chce to však trpělivost a pravidelnost.

                Nechci se vysmívat EU, jak by mohlo vypadat. Ale na něco se zapomnělo. Nebo NE? Třeba to tak má být. Hlavně že to pomůže lidem trpících lupénkou! A o tom to je. Více na www.epiderma.cz

 MUDr. Jiří Skalický